2012. november 29., csütörtök

JELENTÉSEK LÍVIÁNAK 56.



JELENTÉSEK LÍVIÁNAK 56.

Egy nap eseményei.

Piacra mentünk a lánnyal kora délelőtt.
Az ő feladata volt a nyugdíjas és a munkanélküli bérlet beszerzése harmincnapos változatban, ami konkrét kezdési és lejárati dátumhoz kötött. Így a vásárlás igazítható a tényleges mozgásigényhez. Havonta nyerünk vele egy hetet, tíz napot, mikor hogy, s, ha a Belváros felé vesszük az irányt, soha nem kell ellenőrtől félnünk.

A mai tervben a Sándor-palota is szerepelt, ehhez meg kell a bérlet. Ha sima jeggyel akarunk oda- és hazajutni, kétszer hat jegy. Érvényes áron háromezer nyolcszáznegyven forint egyszeri kiadás, legolcsóbb kenyéráron számítva (akciós, félbarna, 156/kg) huszonnégy kiló kenyér, meg a reszli.
A bérlet fejenként háromezer hétszázötven. Fogjuk fel párttámogatásnak! J
Az utazás persze lassú és kényelmetlen, de az adott időkorlátokon belül korlátlan számú. Ez a ma még meglévő szociális kedvezmény, ami lehetővé teszi, hogy a kis pénzből élő elmehessen tüntetni a hatalom arroganciája ellen, hogy havonta akár többször is szavazzon lábbal a törpe és csapata ellen. Más amúgy sem maradt.

Míg Livi túlesett a bérlet-beszerzésen, én beálltam a piac melletti parkolóba, előkaptam a TESCO-s nejlonokat és elindultam a portyára, élelemért. Krumpli, két kiló (kettőt kérsz, hármat kapsz-fizetsz megszokással), hagyma dettó, jófajta, erős, mint a méreg, fej lila káposzta, alma, vegyesen háromféle, három kiló.  A kvázi nagybaninál szoktuk az árut beszerezni, szép árut árul és sokat, de tíz-húsz forinttal minden olcsóbb, mint a konkurenciánál. Bevásárlóközpontok zöldség-osztályairól már rég leszoktunk. Nem éri meg a mindent egy helyen, ha akár a  grapefruit kilója ott ötszáz, itt, a piacon kettő, s ráadásul szebb is. A többiről ne is beszéljek!

Ahogy az első transzport a csomagtartóba került, megjött Livus. Vettünk még kései paprikát-paradicsomot, zsíroskenyérhez, meg lecsóhoz, tartalékba, és a már napok óta tervezgetett gombapaprikáshoz gombát.
Már csak a kenyér-hús hiányzott, de az olcsóbb a TESCO-ban, meg útba esik hazafelé alapon indultunk haza. Kilóhúsz lapocka, nyolc zsömlye, meg egy WC-illatosító lett a végeredmény, mire beálltunk a kertbe.
Piac egy hétre kilőve, nagybevásárláson túl vagyunk. Pénztárca bánja, de segíteni azon nem tudunk.

Jól eltervezett a nap. A választási törvény elleni tüntetés este fél hatkor, nekünk fél négykor indulni kell, hogy odaérjünk. Közben ebéd-készítés, főzőcske. A gyerek éjszakás volt és lesz ma is. Délután három felé ébred, olyankor ebédel, s fél hatkor indul. Viszi magával a második nagy adag melegételt, mikor-mit, gyümölccsel, két szaloncukorral, hogy ne haljon éhen. J

Elbíbelődtünk a konyhában. Livi a gombapaprikást vállalta be kagylótésztával, én a sülthúst. Nagy jól kitaláltuk, hogy a gombát, aki úgy szereti, bekeverheti tejföllel, s úgy eheti a hússal, de kivételesen gondoltam magamra is, és kis kívánós, a hűtőben árválkodó három közepes uborkából csináltam uborkasalátát ínyencnek-desszertnek.

A konyhában eleinte háborús állapotok dúltak, harcoltunk a helyekért, de szép lassan minden fazékba került, pirulni, rotyogni kezdett. Némi mosogatás után átadtam a terepet a nőnek és elvonultam. Könyv, sakk, nyuggeröröm.

Marci kettőkor jött, frissen fitten. A kérsz-e enni fölösleges, de megszokott kérdésre az ugyancsak megszokott-utált ühümm volt a válasz, s már vonult is el szépítkezni a fürdőszobába. Perc se telt el, már indultam utána, rákérdezni, kér-e a tegnapi húslevesből, amit még nem kóstolt, de megelőzött.

Újabban bokszol. Mit is csinálna egy sakkozó, persze, az a legjobb kiegészítő sport – tegye, ha tetszik neki. A súlyával áll személyes háborúban, a hasán érez másfél kilónyi súlyfölösleget, ez foglalkoztatja leginkább.
Vállas, szép gyerek, arányos súlyelosztással, kockahassal – látom én. Az ő tükre, neki mást mutathat, ki tudja!

Asztalhoz ült, és Livi elé tette az aznapi csodát.

Itt kezdődött minden! A gyerek közölte, hogy neki más kaját, reformot kell ennie, mert fogyni akar. Puffasztott rizs, meg csirke. Zabpehely, meg zöldség! Az igen!
Mondanom sem kell, hogy eldurrant az agyam. Először szordínóban, aztán növekvő méreggel, hangerővel. Megkérdeztem a huszonnégyéves kisembert, tudja-e mibe kerül tíz deka puffasztott rizs (130-260 forint, de akad drágább is), s tudja-e mibe kerül egy kiló B-rizs? Az előbbit tudta, az utóbbit nem.
Megkérdeztem, tudja-e hogy áll egy folyamat össze, a folyamat, amit étkezésnek hívunk? Csöndben maradt, így aztán elmeséltem: Piacra mész hetente kétszer, boltba, két-három, esetleg több helyre naponta, bevásárolsz, krumplit pucolsz, répát-hagymát pucolsz, előkészíted az ételt főzésre, megfőzöd, kiadagolod, evés után leszeded az asztalt, elmosogatsz, eltörölgetsz, elrakod a tányért, evőeszközt minden étkezés után. Leszeded a morzsát az asztalról és hetente minimum egyszer cseréled az abroszt, mosottra, vasaltra. Szükség szerint kiviszed a szemetet.

Zöldséget akar enni!
Krumplit nem, azt nem szereti. A zöldbab, zöldborsó pároltan, vagy tök, főzelékben még elfogy, spenót csak végszükségben, de a hagymát, retket, zöldsalátát, jégsalátát, nyersuborkát nem eszi, mert utálja. Fehérrépa, zeller dettó, sárgarépa, karalábé nagyritkán, pár karikával. A padlizsán-patisszon, meg a kel rántva elfogy percek alatt, de az ugye köztudottan nem fogyasztó étel. Céklával, nyersen és főzötten is a világból ki lehet kergetni, a torma „nem jó”, a brokkolit eddig csak ímmel-ámmal ette. Na, ezek után mifrancot mondjak, kisfiam?

Zabpehely kell? Ott a müzli, megvetetted velünk magadnak a szart jó magyar forintért (képzavar! A forint nem jó! J ), és ott áll a spájzban fele bontottan, fele bontatlanul már két hónapja! Livi állt neki mutatni darabonként az összetevőit, mi micsoda.

Gyümölcsöt nem eszel, mondod, mert abban sok a cukor! Ugyan, mennyi szőlőt, almát, narancsot kell bezabiznod, hogy megegyél egy annyi cukrot, mint amit akár a két kiskanállal a teádba teszel?  Még hogy az alma hizlal! Ezt a marhaságot melyik tanulatlan barátod osztotta észként?
Ennél túrót, mondod, mert az javallott, de a túróstészta, ha asztalra kerül, te képeket vágsz, a húst keresed.
Fogyni akarsz? Ne egyél, máris sikerül!

Ahogy a gyerek nyakába zúdult az áldás, a kéretlen sok szóvirág a szebbik fajta javából, balogosan – visszakozott. Dicsérte, hogy jó ételeket kap, meg hogy ő meg van elégedve, aztán lezárta azzal, hogy neki puffasztott rizs kell, akkor is! Edd is azt, a magad pénzén – ebben maradtunk.

Eszembe jut kéretlen a magam egészségtelen, sokak szemében káros étrendje. A csécsi, a kolozsvári, meg a kenyérszalonna vöröshagymával, friss kenyérrel, a főttkolbász mustárral, gorsicával, a príma hajdinakása hagymásan, pörköltösen, jó nagy adaggal. Ilyet te nem eszel, gyerekem, ezt mind utálod. Szomszédokkal kell főzni összeállni kétévente egyszer, ha már nagyon hiányzik egy jó kocsonya, mert abból kisadag nem készíthető, s te azt nem eszed. Álmodni sem merek arról, hogy aranysárgára főzött puliszkát tegyek sült hússal az asztalra, zöldkörettel, mert jó esetben csak a hús fogyna el, a többit meg se turkálnád.

Más éhezik.
A kukában válogat kidobott, félig, vagy egészen romlott étel után, és boldog, ha talál valamit.
Egy jobb világban, mikor jutott még munka és kenyér is mindenkinek, volt egy bokszedző-páros. Az öreg Ádler Zsigára és Papp Lacira gondolok. Versenyzőiknek, mint általában a súlyhatár szerint válogatottaknak, folyamatos gondjai voltak azzal, az erő is meglegyen, s a súlyt is tartani tudják. Olimpiai és világversenyeket nyertek.
Kettős szabállyal. Fuss, hogy izzadj, és dolgozz, vágj fát, hogy a zsírt égesd, s az izmod nőjjön. Két telet tüzeltünk rád is fával, kisfiam! Hány hasábbal vágtál föl, hogy melegben legyünk?

Persze, dehogy akarok én okos lenni, öregen!
Csak egy, talán rossz és nem is igaz zárómondatot ide. A magyar foci is akkor kezdte a mélyrepülését 1986-ban, mikor a tudományosan megszerkesztett étrend fontosabb volt, mint a labda!

Rögzítettem a tényeket Livi. Együtt sírunk, együtt nevetünk. Köszönök neked minden jóságot, gondoskodást, segítséget. És imádom a főztödet. J

Az én Istenem vigyázza minden léptedet (és minden szerettemét, itt és messze innen)! Legyen könnyű utad.

A nap eseményeit, tüntetésestül majd folytatom, ha lenyugszom! J

Balog Gábor
-csataloo-
2012.11.29.

2012. november 26., hétfő

JELENTÉSEK LÍVIÁNAK 54.


Olyan nehéz naponta megírni a történéseket.

Az ember leterheltsége naponta más, ha nyugger is. A hangulata is gyomorsav, jó esetben szexfüggő, más-más irányba vezet, és öregember nem szeret eltérni az objektivitástól.

Livivel, sok egyéb közös feladat után sokadszor, mondhatni, napi rendszeresség részeként beülünk a nethez…. Kimaradt jó pár napunk, pontosabban csak nekem, neki adott volt unaloműzésre a face, a levelezési lista, én meg, hogy illik, felnyaltam a postán a következő havi megélhetéshez az apanázst és sétával, olvasással múlattam az időt.
Horány, édes Horány!

Tegnap éjjel nem tudtam aludni. a kedvest belesimogattam a szépvilágba. Valami vacsora is leesett, aztán, ismerve háttérérdeklődéseit és azok vehemens tagadását is, átkapcsoltam a létező két falusi csatorna gyöngébbikére, nézzed babám, mit ad az X-faktor.
Amíg ment a műsor, nagy jól bealudtam, komoly, nincs vesztenivalóm alapon. Ahogy vége lett, szinte automatikusan ébredtem.

Végigtévéztem a fél éjszakát. Nagy filmmel, az ötvenes évek végi sztorival, hozzá virtichli horányi kályhagonddal – , etetni kellett a tüzet.
A nő is megjelent minden reklámszünetben, panasszal, hogy hangos, vagy túl halk a műsor, a kutya bepofátlankodott az ágyba, hol hozzá a helyemre, hol hozzám, a másik szobában, szóval akadt műélvezetet zavaró körülmény elég.

Néztem a történet-csodát, és gondolkodtam, időnként magánügyileg, sztorifüggetlenül.

Rákérdeztem az éjszakától, miért van az, hogy a tehetség mindenben szelektív? Honnan az istenadta adottsága az én Livimnek, hogy összes korszak megváltó kérdéseit akkor teszi fel, mikor épp közösen a szeretett, színvonaltalansága miatt utált is kvíz-műsort nézzük, s honnan a tehetség, hogy sosem a válaszadás idejében jönnek kérdései? A választ, úgy hatvanöt százalékban, velem együtt, minden félhülye tudná, ergo, a megfejtés sosem kihívás. Hogyan tudja úgy dresszírozni magát, hogy mindig a kérdésfeltevéskor jön rá a csillapíthatatlan információvágy, a „most jutott eszembe, láttam-hallottam valamit” effektus?


Livi, a hízó éjszakában megjelent minden reklámszünetnél – találkoztunk a WC-ben (foglalás, ki jött előbb ügyben).
Oda, ilyenkor, én csak cigizni járok, mert az összes további helyiség tabu, vállaltan elfogadott-tiltott, meg egyéb. Meghallgattam a nyavalygásokat és igazat adtam mindre, mert mellette akartam aludni a film után is.

Aztán, hogy a mesetörténetnek vége volt, raktam a kályhára. Kiszámítottam, meddig alhatok, mikor kell újra etetni a mindig éhes tüzet. Saját kis órámat is beállítottam fejben, ekkor ébredj, etetés lesz, és keltem később –más sztori-  időben.

Livi aludt. Se TV, se egyéb zaj, én nesztelen mozgok. Meztelen, kimentem a teraszra fáért. Hét fok körül példálódzott a téllel az éjszaka, meg se kottyant. Válogattam  reggeligvaló, jó akácot.
Gondom csak akkor akadt, mikor a kályhaajtót nyitottam. Rosszul elhelyezett, megakadt hasáb esett ki egyben, fenyőparkettra, szőnyegre, ott hullott ezer darabra.

Más beszarik. Én, ha baj van, csak gyors vagyok és hatékony. A mostbelángolok rongyszőnyeget, ahogy volt összefogtam, kivittem, kiráztam, hagytam hűlni a teraszon. Tizenhét másodperc.  A széthullott, lángoló maradékot lapátra vettem – műanyag, gyúlékony, de a feladatnak, ha gyors vagy, megfelel.
Biztos akad, ki jobban tudta vón. Nekem háromszor tíz másodper alatt sikerült. Szellőztetés utána, próbapercek, hogy nem maradt-e zsarátnok valami szögletben bújón, aztán újra csend, horányi csend.
Csak a kutya horkolt lelkesen.

Imádom ezt a Horányt. Múló imádattal, ahogy az öregség imád valamit, ami szép lesz akkor is, ha ő, az imádó már elmúlik. Sehol nem kaptam ekkora csendet, sehol se nőtt a fű, kis százszorszépekkel telítettebben ekkorát, pedig kis szar az egész.
Egy asztalos magának-építette kő- meg fa bungaló, mindössze huszonnégy négyzetméteren, a bővítménnyel együtt. Törvényes időben fúrt kúttal, diófával az elődöktől megörökölten. Menedéknek képzeltem magamnak – ha egyszer megöregszem.

Elszámítottam magam. A sors a tulajdonjogot vitte - rábólintok, így a jó alapon. Az évek a holéljek dilemmát hozták, válassz, de rögtön alapon. Hosszú és unalmas lenne fejtegetni, miért, kiért, milyen megfontolásokból hagytam el. Döntésem önzéssel volt teli, a magam a kényelmeim, a vonzalmaim önzései, mint mindig, hagyottan legyőztek minden rációt. Pláne, hogy rációim megoldásaival annak is ártanom kellett volna, de nagyon, akit szeretek.

Horány.
Nekemvaló. Télen, kétóránként teszek a tűzre, mert kialszik minden, ha nem táplálod, gondozod. Hajnali ötkor bejárod a kilencvennégy négyzetölt, megnézed, járt-e a nyest a tetőn. Elgereblyézed a hulltavart, a tűlevelűből van ilyenkor a legtöbb. Szöszölsz kicsit a közösben, a téren, hogy ott is rend legyen, aztán viseled, hogy rád köszönjön a Nap, az a dolga.
Visszaköszönsz.

Nehézzé teszik a közös útjaink, Livi, a hiányok. A tisztességes megélhetés hiánya. A tisztesség hiánya rajtunk nem múló ország-út tervezésben. A kiúttalanságok törvényes, dögölj, ha nem vagy tehetős bebetonozásai, a személytelen, lélektelen tolvaj, simlicska-törpe lázárvilág.

Csak mi maradtunk meg magunknak.
Baj, hogy ez nekem ajándék.
Neked csapda is lehet.
Hívőn-hitetlenül, tán mégis hívőn, vagy mégis hitetlenül, Iványi Gábort kéne megkérdeznünk, ilyenkor mi az Embernek tetsző megoldás? Akad-e passzus, bibliákban, bíztató, hogy itt, lenn, ezernyi gond-kín között is éljünk tovább?

Adjon a Jóisten, erőt neked, Livi, eligazodni a rébuszain.
Könnyű lépteket, egy jobb világ felé!

Balog Gábor
-csataloo-
2012.11.26.

2012. november 25., vasárnap

JELENTÉSEK LÍVIÁNAK 19.



Egykor aludtam el, negyed ötkor keltem. Tiszta, mély alvás volt, semmi álom, semmi forgolódás, a kutya erősen értékelte. Marci még ébren volt, pont akkor feküdt le aludni, amikor én keltem. Fürödtem egy nagyot, de a hajmosást, pedig lehetne, kihagytam. Holnap délelőtt jön Andi, lenyírja a nagyra nőtt loboncot.
Életem legjobb fodrásza ez a nő! Sosem tolta el, mindig pont olyan lett, hogy jól éreztem magam a hajbéli veszteségek után. Beszélgetni is jó vele – érdekes ember. Dolgos.

Hajnaltól délig nincs internet a kerületünkben. Valami karbantartást végeznek, a hibabejelentő be is mondja rendesen. Nagy gondot nekem nem jelent, mert ma sem lógok a neten órákat, nincs abszolút, csak relatív függés. Ha elkészült egy-egy vers, azt felrakom a szokott helyekre, benézek egy, esetleg két irodalmi lapra öt-öt percet, annyi elég is belőlük, és szükség esetén megválaszolgatom ritka postáimat, úgy, ahogy sikerül. Hol hosszabban, hol rövidebben.
A társasági oldalon is megnézem, történt-e valami érdekes, de mindenhol, mindenből csak a tömény politika dől, lassan unom már.

Szóval, így net nélkül elővettem a képeket, amiket elküldtél, és úgy fél hétig a készítés dátuma szerint listáztam őket, a meglévő nevet, eseményt is jelölve. Bemásoltam őket a gépemre, hogy az új változatból menthessek lemezt magamnak. Amin ledöbbentem, mennyi, Istenem, mennyi virág vett téged körül Pesten és Horányban is! Alább ne add! Mindig legyen minden vázádban friss virág!

Tegnap írtam, hogy Prüntyőnk videóit nem találtam. Azóta változott a kép. Természetesen meglett és ki is bontható, látható. Köszönöm, hogy elküldted.
Innen már mindre vigyázok én is, minden megmarad az utókornak pont addig, míg élek. Bár, ahogy gondolom, nagyobbik fiam igényt tart rájuk és őrizni fogja ő is, mint családi ereklyét. Látod, ez a tudat lélekben erősít.

Fél hétkor behordtam a kocsimból a téli kerekeket, le a garázsba, a helyükre novemberig. Előkaptam a régi, Rakéta porszívót (az újat csak a házban használom, nagy becsben van, csak épp nevet nem kapott még), és kitakarítottam az autót. Megszűntettem a fenyő szállítás nyomait, eltűnt a kutya-behordta homok. A csomagtartóban is tobzódik a tisztaság, a rend.
Ha márt így megszépült az autó belül, mondom le is mosom kívülről is. Megnyitottam a kerti csapot és bő húsz perc után szürkéből lett egy ébenfekete autóm, a nap csak úgy szikrázik rajta!

A kertben locsoltam épp, amikor hívtál. Bevallom, örültem neki. Valahogy így kell. Ha kérdésed van, tedd fel, ha segítségre van szükséged, szólj. Mindig számíthatsz arra, hogy egyenes kérdésre egyenes választ kapsz, és ha én kérdezek, nem kell kombinálnod, a válaszolhatsz őszintén. Másképp úgysem érdemes.

Örülök a kis beszámolódnak. Ha nem adod alább az elhivatottságot, a következetességet, akkor előbb-utóbb megtalál a szerencse. Csak meglesz az a munkahely! Onnan meg végtelenül egyszerű! Teszed a dolgod rendesen és folyamatosan, az első perctől kezdve keresed a második munkahelyet! Akkor is, ha olyan jól érzed magad az újon, mint anyád hasában!  Csak nem kell a munkaadók orrára kötni, hogy keresgélsz.

Örülök, hogy szerelmesnek mondhatod magad ma is. A szerelem az élet egyik legnagyobb csodája. Nem csak elvakít, mint annyiszor mondják, de ad is. Olyan többletet, tartást, látásvilágot, ami könnyebbé teszi gondok, bajok elviselését, amitől harapósabb, üdébb, frissebb lesz körötted a levegő, tisztábbak a vizek, kékebb a borús ég is.

Ha szabad a levélzáró szokásos, mindennapi kívánság mellé most teszek ide egy másikat, szívből jövőt!
Kívánom, hogy egész életedben tudj szerelmes maradni, mindegy kibe, hányszor és meddig, kívánom, hogy semmi percidő legyen a szerelem és szerelem közötti holtidő. Kívánom, hogy a szerelmed legyen mindig visszhangosan viszonzott. Kell-e több?? JJ

Ahogy mondtam a beszélgetéskor, az itthon talált babakönyveket elpostázom a te nevedre, Délre. Lehet, eltart egy hétig is, amíg megtalálom a helyes csomagolásmódot, de mindenképpen meglesz. Legalább nem kell költeni rá. Én úgysem tervezek mostanában gyereket nevelni, még várnom kell vele pár évet, akkor meg minek itthon a könyv? JJJ
Remélem, Csilláék örülnek majd neki!

Áll továbbra is, amit ma felkínáltam. A gyerekek érkezése előtt eljöhetsz, tiéd a padlás, és kiválogathatsz minden gyerekruhát, ami tetszik. Mondtam, az egy hónapos-egy éves korra valókból kevés lesz, de az egy évestől a négyéves, és természetesen az utána következő korokra is tengernyi van, és príma, első osztályú állapotban. Akad számos olyan is, amit senki nem hordott soha, a gyerek előbb kinőtte, mint észrevettük, hogy létezik.  Elvben az első szakasz unisex, fiúra-kislányra egyaránt adható, a többit meg megnézed, döntesz magad.  Az elszállítással sem lehet gondod, ésszerű határon belül abban is segítek.

Akad megbeszélnivalód, ezentúl se félj rám csörögni. Nem eszlek meg! Most, fogatlanul pláne nem! JJ Ha beszélni akarsz személyesen, előre szólj, ha lehet, és a helyszín ne valahol az Isten háta mögött legyen. Nekem mindig megfelel az Árkád valamelyik kávézója.

Voltam bevásárolni. Húsok a mélyhűtőbe, csemege-uborkák, mert az nagyon fogy, csokoládék, Balaton szeletek, üdítők, margarinok. Mind-mind Marci-hasra tervezett tétel.

Csodálkozom, milyen kicsi az ételigényem. Olyan vígan elvagyok azzal a semmi kis egy kávéval, egy naranccsal délután négyig-hatig, hogy ihaj! Este sem remegek az étek után. Jön az az egy tányér akármi, és minden rendben. Három-négynaponta fordul csak elő, hogy este tíz után még valamit ennék, de azt hamar elintézem valami aprósággal. Csokoládét, édességet nem eszem, a süteményre él a fogadalmam.  Tudod, a hülyeség nehezen gyógyítható, de tartást ad! JJ

Most nekilátok, főzök egyet a Marcira, háromra kért ebédet. Előbb kell elkészülnöm, mert kettőkor elmegyek itthonról, átsétálok a kerület másik végibe egy kis beszélgetésre. Mehetnék kocsival is, úgy elegánsabb, de kimaradt a reggeli hosszú séta a bevásárlás miatt, így legalább bepótolom.
Este, ha lesz mit mondanom –nekem ne lenne? – majd folytatom.

Mindenen túl vagyok. Beszélgettem is, hosszan. Hallgattam is, hosszan. Nem ragozom, nem az, hogy nincs mit, inkább nagyonis a fordítottja. Egy a biztos, ezentúl nagyon megfontolom, a gondjaim bajaim érdemes-e nyilvántartanom.
Azt hittem, az emberek társadalmában emberek élnek. Nők és férfiak, jók és kevésbé jók vegyesen, s akadnak közöttük rosszak is. A gonoszság mélységeit láttam ma, a fékezhetetlen tobzódó gonoszság képét, a hatalom képét és szemben két szép szemet, amiben az élet, az élni akarás és sok oda beégett kereszt üldögélt. A bánat időnként mosolygott.


MAGDOLNA LÁNYA


Én felmentelek, Magdolna lánya,
leteheted a terhedet!
Elismerem, én bántam
avítt eszmevilágban
törvényeimhez túlontúl ragaszkodón veled.
Vétked, az ifjúkor elszállt szerelme
csak vétek, nem bűn.
Kár volt így büntetni érte.

Beszél és nevet,
a keservek mind tolulnak.
Nem hallgat el
apró részletet sem,
ki nem hagy semmit,
időt, történést, tetthelyet,
védi a szennyet,
és kitakarja a hálószobát,
zsarnok tobzódást,
erőszakot,
verést, megaláztatást.

Nagy érzés
foltokban sem maradt
látszatát parancsra rendelő
kétarcú rém,
le nem vakarható
kilátástalanság ácsorog minden sarokban.
Az ajtón körömlakk.
A hatszázhatvanhat vagyok,
és
neked hatszáz, hatszáz,
te rongy,
és vesd szét a lábad,
mert képedbe nyomom a Parabellumot!

Néma csönd.
A másik szobában lányka sír.
Konyhában bableves fő,
s a gőzben már álmok se szállnak el.
Ne lőj, és ne bánts a lányom
és
igen, megalkuszom,
és csak te kellesz,
csak végezz gyorsan és menj isten hírével pokolra!
Megőrzöm jóhíredet,
és holnap is jöhetsz,
és mindig jöhetsz, ha élni hagysz
gatyátlan patás, te férfiisten,
te nekemjutott.

A világ szeme csukott.
Nem nyitja ki.

A feszület, falon,
csak nejlonba csomagolt nyúlfarok,
szárított varjúláb.
Megváltásra várna,
de nincs remény, csak üldözés,
s a tisztesség seregein
rendre erőszakot tesz
a csatorna
zsíros, kénköves rothadása,
az önimádó, a csaló, a világ.
Mert övék a dicsőség, a hatalom és az ország.
Az apró, emberként láthatatlan, Gólemeké.


Balog Gábor
-csataloo-
2012.03.20.

Mindig éreztem a lelkeket. Nincs mit hozzátennem. Ma nagyon keserű szívvel alszom el és mindegy, felébredek-e holnap. LLJLLLL

A kutyát vittem volna sétálni, de a póráz kinn maradt Horányban. nehezen, de megoldottam a helyzetet ne legyen szegénykém depressziós.

Áldja Istenem minden léptedet Livi, tegye könnyűvé útjaid.

2012.03.20.

Gábor